V partnerstvu proti ELAN-ovemu zelenemu prehodu
Novi solarni paneli z nazivno močjo 1,8 MW, ki so bile na strehe proizvodnih enot podjetja namečene v letu 2023, bodo pomembno prispevale k doseganju ciljev električne samooskrbe podjetja. Dodatnih 4.500 sončnih panelov z že namečenimi 2.500 paneli pokriva kar 15.000 m2 streh, proizvedena elektrika pa bo zagotavljala približno tretjino Elanovih potreb po električni energiji. Novonamečeni paneli bodo tako podjetju zagotovili letni prihranek energije v viini 1824 MWh, pridobitev pa bo pozitivno vplivala tudi na zmanjanje emisij ogljikovega dioksida, te naj bi se na letni ravni namreč zmanjale za več kot 850 t.
Pomemben korak Elana na poti zelenega prehoda predstavlja tudi zagon novega biomasnega kotla. Nova kurilna naprava na lesno biomaso, ki jo je Interenergo uspeno namestil v istem letu, bo Elanu omogočila, da v svoje delovanje vključi e en obnovljivi vir — biomaso ter z uporabo lesnih ostankov iz proizvodnje upoteva princip krožnega gospodarstva. Zamenjava starega in neučinkovitega sistema bo hkrati omogočila povečanje energetske učinkovitosti ogrevalnega sistema.
Omenjena projekta sta le del večletnega sodelovanja dveh podjetji. Skozi partnerstvo, ki se je začelo leta 2018 s prenovo razsvetljave v eni proizvodni hali, smo do danes izvedli kar osem skupnih projektov. Po prvem uspenem projektu nam je Elan zaupal obnovo razsvetljave v treh dodatnih halah, prenovo hladilnega sistema ter namestitev sončne elektrarne za proizvodnjo električne energije. Prva faza postavitve solarnih panelov v letu 2022 je predstavljala ključen prvi korak k doseganju samooskrbe z elektriko iz obnovljivih virov energije. Poleg tega je prva faza postavljenih panelov z nazivno močjo 1 MW omogočila letni prihranek energije v viini 1060 MWh ter zmanjanje emisij CO2 za kar 500 t.
Vsi projekti so izvedeni po modelu energetskega pogodbenitva, kar ELAN-u zagotavlja, da svoja sredstva in energijo lahko usmeri v osnovno dejavnost, dokler Interenergo investira in skrbi za delovanje in vzdrževanje namečenih energetskih sistemov. Več o energetskem pogodbenitvu lahko preberete tukaj. Poleg trajnostne preobrazbe ELANa so vsi projekti izboljali tudi delovne pogoje in zadovoljstvo zaposlenih, zanesljivost in učinkovitost sistemov, podjetju pa so doprinesli tudi pomembne ekonomske in energetske prihranke.
Ponosni smo, da se je Elan, eno izmed vodilnih podjetij na področju trajnosti in porta v Sloveniji, odločil, da nam zaupa izvedbo projektov, ki podpirajo doseganje njihovih zastavljenih trajnostnih ciljev. O tem, kako in zakaj je ustvarjeno sodelovanje pomembno, je spregovoril tudi direktor družbe Blaž terk:
“Podjetje ELAN simbolizira inovativnost, usmerjenost k naravi, aktivnost. To so vrednote, ki so lastne tudi kulturi Interenerga. Zato smo e bolj ponosni, da so nam zaupali kar osem projektov v procesu njihove zelene preobrazbe. Dosegli smo vse ambiciozno zastavljene cilje, rezultati projektov pa prinaajo pomembne prihranke energije in izpustov CO2”
V kolikni meri se v Elanu zavedajo pomena tega, kar skupaj počnemo, ter kako pomembno je, da ima podjetje izkuenega partnerja pri zasledovanju trajnostnih ciljev, je opisal direktor zimsko-portne divizije in podpredsednik skupine Elan, Leon Koroec:
“Trajnostni razvoj v Elanu postavljamo zelo visoko, med najpomembnejimi cilji pa je zmanjevanje ogljičnega odtisa. Gre za zelo ambiciozen cilj in taken prehod je bistveno lažje in hitreje narediti v partnerstvu, kot če se podjetje tega loteva samo. Veseli in ponosni smo da sodelujemo z izkuenim partnerjem, podjetjem Interenergo, ki zelo dobro razume nae energetske želje ter se s svojo ponudbo zelo dobro prilagaja naim zmožnostim in potrebam.”
Več o naih preteklih izvedenih projektih lahko preberete tukaj.